Cyberprzemoc oraz zagrożenia związane z nieprawidłowym wykorzystaniem zasobów sieciowych przez młodych ludzi. Agresja, pedofilia w sieci oraz nowe formy uzależnień.

Opis szkolenia

Gry komputerowe i świat sieci stały się aksjomatem w rzeczywistości młodego człowieka. Wartość dochodów „opartych o sieć” przekracza znacznie dochody rynku filmowego i muzycznego razem wziętych. Do słownika młodego człowieka na bieżąco przedostaje się słownictwo oparte o gry, które często dla nauczycieli i rodziców jest niezrozumiałe. Pojawiają się nowe formy agresji, uzależnień oraz „zakamarków”, które mogą mieć bardzo negatywny wpływ na rozwój ucznia. Szkolenie to ma na celu zaznajomienie nauczycieli/rodziców z negatywną sferą internetu i gier, z zagrożeniami jakie mogą za sobą nieść, metodami przeciwdziałania i reagowania w sytuacjach kryzysowych.

Cele zajęć

Cele ogólne

Zdobycie podstawowej wiedzy o zagrożeniach związanych z grami i światem wirtualnym w celu:

• prawidłowego rozpoznania u ucznia negatywnego wpływu korzystania z zasobów sieciowych
  • rozpoznania źródła problemów i skutecznego ich rozwiązania
  • efektywnej edukacji rodziców w tej materii
  • wzmocnienia umiejętności sfery pedagogiczno-psychologicznej szkoły
  • dostosowania umiejętności kadry do potrzeb edukacyjnych realiów XXI wieku ( cyfryzacja, innowacyjność, rozwój zawodowy )

Cele szczegółowe

1. Poznanie źródeł stron i gier o wysokim stopniu zagrożenia

2. Umiejętność sprawdzania i „wychwytywania” symptomów korzystania z negatywnego oprogramowania

3. Znajomość podstaw nomenklatury sieci