Tworzenie gier przez dzieci

Gry to nie tylko granie. Wychodząc poza rolę gracza można odkryć całkowicie nowy świat: świat twórców gier. Jest to ciekawy świat, w którym możemy stworzyć dowolny świat, dowolne reguły i opowiedzieć dowolną historię. Tworzenie gier może być tym, co pchnie ucznia w stronę nowej wiedzy z prawie dowolnego zakresu. Co ważne, nie musi być to trudne, ani nudne.

Tworzenie gier wymaga wielu rzeczy. Najważniejszą jest wyobraźnia, która pozwoli stworzyć koncept, który będzie wart zrealizowania. Kreatywność pozwoli ubrać niewyraźne myśli w konkretne mechaniki oraz systemy.

Tworzenie gier, to budowanie często bardzo skomplikowanych systemów oraz opcji, które wpływają na działania gracza. Wymaga to wnikliwego, logicznego myślenia, które pozwoli przewidzieć rezultaty instrukcji, które spisujemy.

Większość gier, które dziś powstają wymaga od ich twórców umiejętności programistycznych. Tworzenie gier jest świetnym wprowadzeniem do tematu kodowania. Istnieją dziś wspaniałe narzędzia takie jak Scratch, które są przeznaczone właśnie dla najmłodszych. Jest to wizualny język programowania, który umożliwia stworzenie gry poprzez odpowiednie układanie klocków, które reprezentują pewne konkretne działania wykonywane w grze. Na podobnej zasadzie działa LegoMindstorm, z tą różnicą, że zamiast tworzyć gry, programujemy zachowanie robota.

W Polsce działa kilka wspaniałych inicjatyw, które skierowanie są do dzieci i młodzieży. Mają one na celu zapoznanie młodych z tematem kodowania. Warto się z nimi zapoznać.

Akademia programowania

Code Dojo

Scratch

Lego Mindstorm