Taksonomia gracza

Mimo, iż każdy człowiek jest inny od siebie to tak naprawdę nauce udało się nas zaklasyfikować w wielu schematach np.: minimalista-maksymalista, konformista-nonkonformista, bierny-aktywny, reaktywny-pasywny, pesymista-optymista itd. Każdy z nas w zależności od sytuacji znajdzie siebie w jakimś schemacie, który rzeczywiście jest w stanie nam dużo o nas powiedzieć. Po to właśnie są nauki społeczne, różne dziedziny psychologii, statystyka i wiele innych aby zrozumieć człowieka jako istotę społeczną i jako mechanizm ze wszystkimi jego składowymi.

Nowym kierunkiem badań i zainteresowań jest „taksonomia graczy”. Czyli jak zachowują się poszczególni użytkownicy w grze. Co nimi kieruje? Jakie cele sobie stawiają? Jaką osobą w grze są? Pod koniec lat 90tych Richard Bartle podjął się zadania stworzenia ogólnego schematu zachowań i systematyzacji ogólnej graczy. Powstała tzw. „taksonomia Bartla”. Podział ten głównie odnosi się do gier MMO w sieci. Jednak formy zachowań poszczególnego gracza widoczne są też w trakcie grania w inne gry, które nie zawsze leżą na płaszczyźnie on-line, bądź należą do gatunku MMO.

Richard Bartle podzielił graczy na cztery grupy.

  • Achiever – zdobywca ( j.ang – achieve- osiągać)- ten typ gracza skupiony jest na osiągnięciach, na dążeniu do maksymalnego rozwoju postaci. Wszelkie nowości w grze, przedmioty, odznaki, ukryte treści są jego celem. Achiever dąży do zdobycia najbardziej ekskluzywnych emblematów, zależy mu na stuprocentowym wykonaniu wszelkich zadań oraz zawsze na najwyższym możliwym miejscu w różnego rodzaju rankingach. Często są to osoby, które w świecie gry są autorytetami i swoistą arystokracją. Przyciągają do siebie głównie graczy typu Socializer, dla których są swojego rodzaju wzorem do naśladowania i obroną przed graczami typu zabójca. Zdobywcy z drugiej strony potrzebują społeczników, gdyż to oni są właśnie miernikiem ich prestiżu, to właśnie ich poklask motywuje ich do kolejnych osiągnięć, dążenia do co raz większego „błysku lśniącej zbroi”.
  • Explorerodkrywca( j.ang- explore – odkrywać ) – gracze skupieni na odkrywaniu gry, jej niuansów i zakamarków. Odnosi się to także do mechanizmu gry i sprawdzania go odnośnie różnych błędów, możliwych alternatywnych przejść. Ten typ gracza często nie zwraca uwagi na osiągnięcia. Dąży do znalezienia przestrzeni nieodkrytych. Przyjemność sprawiają mu często poboczne wątki, które dla achievera nie mają większej wartości, gdyż nie dają żadnego ciekawego emblematu, przedmiotu bądź punktów doświadczenia tak potrzebnych mu do rozwoju postaci. Tego typu gracza można zaobserwować w świecie multiplayer w różnych dziwnych sceneriach. Jeśli zobaczymy gracza, który przemierza szczyty gór, jest w lokalizacji, która nawet nie przyszłaby nam do głowy- jest to odkrywca. Często łączą się z postacią typu społecznik, wskazując na forum, czy to w innej formie interakcji ciekawe miejsca, ukryte przedmioty ( cel dla zdobywcy ) i przejścia. Odkrywcy mają tendencję do szybkiego nudzenia się grą jeśli ta ma ograniczony system.
  • Killer zabójca ( j.ang – kill – zabijać) – gracze skupieni wokół tego celu bardzo lubią konkurencję, każda możliwość pokazania wyższości nad innym graczem nie zostanie pominięta przez zabójcę. Nie odnosi się to tylko do samej formy zabicia postaci przeciwnika ale także do przejęcia jego przedmiotów, odznak i co najważniejsze pokazania swojej wyższości. Zabójca nie lubi przegrywać więc wybiera często w grach postacie słabsze, wobec których ma pewność wygranej. Często stalkują graczy słabszych aby maksymalnie upokorzyć ich w grze. Ten typ gracza często łączy się ze zdobywcą i także znajduje poklask w swojej grupie społeczników, gdyż także dąży do najwyższych miejsc w rankingach. Jednak są to często tzw. rankingi negatywne, przeciwieństwo „lśniącej zbroi” typowego zdobywcy. Fakt stworzenia negatywnego stygmatu, który będzie go wyróżniał w świecie gry, a nawet emblematu o charakterze „typ niepoczytalny – uciekaj” – jest jego celem nadrzędnym ( element zdobywcy) .Ten typ gracza ma tendencję do irracjonalnych zachowań. W przypadku pojawienia się nudy, nerwów lub widma porażki czasem zabójca może zastosować „strzał w plecy” swojej drużynie bądź grupie. Typ ten jest nastawiony na sukces i ciężko jest mu zaakceptować fakt niepowodzenia więc lepiej jest zniszczyć całą grupę przed faktem przegranej aniżeli pozwolić sobie na świadomość porażki.
  • Socializer społecznik ( j.ang – social – społeczny/towarzyski )- gracz nastawiony na czerpanie przyjemności poprzez kontakty z innymi osobami. Często to oni w grach są motorem powstawania nowych forów i różnego rodzaju eventów skupiających innych graczy. Współdziałanie przedkładają nad osiągnięcia, przedmioty czy rozwój postaci. Społecznicy potrafią się odnaleźć i w grupie gdzie prymat wiedzie zdobywca i zabójca. Są filarem gier MMO. To oni zapełniają sojusze/gildie, tworzą szum na forum i tłum w tawernie. W grach gdzie występuje dyplomacja to społecznik będzie pełnił role emisariusza i negocjatora. Ten typ gracza często jest rozpoznawany w świecie gry tak samo jak zdobywcy jednak nie ze względu na osiągnięcia, a po prostu długa listę kompanów i przyjaciół.

Przedstawione powyżej postacie w grze nie stanowią oczywiście „żelaznego schematu”. Gry komputerowe ewoluują i wymienione postacie także. Wielu graczy też łączy funkcje, bądź zmienia je co jakiś czas, często też powielają się nawzajem. Jednak powyższa taksonomia prawidłowo oddaje ogólne podejście do gier MMO i ich filozofii. Z pewnością jest to podstawa do dalszych badań tej młodej dziedziny.

Ciekawym z punktu widzenia edukacji jest przełożenie preferowanych typów gracza przez ucznia na dobór gier i ich treści. Dzięki świadomości „kim są w grze” nauczyciel może idealnie dobrać tytuł do potrzeb ucznia, tak aby ta sprawiała mu największą przyjemność, a proces uczenia się był jak najwydajniejszy.

Linki:

Materiał źródłowy (eng)

Extra Credits – YouTube (eng)