Democracy 3

Tytuł: Democracy 3/ Demokracja 3.
Przedmiot: WOS, Historia, języki obce ( dostępne wersje językowe).
Ilość jednostek lekcyjnych: 4+.
Zgodność z PP: Bardzo duża.
Optymalny przedział wiekowy:14+.

Grę możemy stosować u uczniów młodszych w ramach godzin pozalekcyjnych. Ważne jest aby dostosować ilość uczestników tak aby nasza praca nie stała się chaotyczna.

Opis: Demokracja jest symulatorem państwa jako organizmu. Uczeń poznaje ogrom pojęć dotyczących budżetu, wyborów, gospodarki. Ponadto zyskuje świadomość zróżnicowania grup społecznych, problemów , z którymi boryka się państwo (np. bezrobocie, komunikacja, edukacja i wiele innych). Gracz staje na czele partii rządzącej, a jego zadaniem jest wygrać wybory. Jaki charakter partii stworzy i jaki kierunek obierze zależy już od niego.

Walory edukacyjne: Obserwując ucznia grającego w Demokrację możemy zaobserwować dosyć szybko wzbogacenie słownictwa pojęciami z obszaru politologii. Po relatywnie dłuższym czasie ( gry wprowadzają często człowieka w stan „zanurzenia zmysłów” co w edukacji daje bardzo szybkie efekty )będziemy mogli jasno ocenić preferencje polityczne naszych młodych. Będą one odzwierciedleniem domu ucznia bądź wykrystalizują się same. Daje to pole do wprowadzenia w ramach lekcji klasycznej dyskusji, która z pewnością będzie bardzo owocna ale trzeba ją surowo moderować. Gra posiada możliwość gry RP, a realia w dużej mierze odpowiadają tym rzeczywistym. Demokracja poza tym jest programem bardzo modyfikowalnym i posiada duże zaplecze fanów/ekspertów, którzy na bieżąco tworzą ciekawe scenariusze, nowe problemy, które aktualnie pojawiły się na świecie. Jeśli tez mamy na to ochotę i czas możemy sami stworzyć scenariusz gry.

Gamifikacja: Ważne jest aby każdy uczeń miał ten sam poziom gry i ustawienia w momencie startu. Warto jest też przemyśleć „odznaki” za osiągnięcia, rankingów musi być kilka, gdyż możliwości strategii jest dużo, a uczniowie mogą zaskoczyć nas rozwiązaniami.

Przykład: Zanim rozpoczniemy grę i pozwolimy uczniom kliknąć przysłowiowy „enter” nauczyciel rozpoczyna lekcję o partiach politycznych ( Lewica, Prawica, Centrum, Liberałowie etc…). Nie muszą to być szczegółowe założenia, a podstawy. Po włączeniu gry uczeń może stworzyć sobie nazwę własnej partii, oraz określić partię rywalizującą. Samo tworzenie nazw daje nam możliwość edukowania i wprowadzania wymagań PP. Po wybraniu partii przed uczniami pojawia się widok organizmu naszego państwa. Pokazujemy uczniom podstawy, czyli pasek ustaw ( waga społeczna, ciężar finansowy, ministrów, grupy społeczne, oznaczenie pozytywnych i negatywnych efektów- kolejne lekcje ( ciągle możemy iść wg PP ).Dalej drogi nauczycielu sam musisz określić jaki kierunek obierzesz. Czy gra będzie swobodna, a później finalnie ogłoszenie rankingu, czy na bazie moderacji.

Najważniejsze jest jednak abyśmy najpierw w daną grę sami pograli, poznali jej meandry i dali się jej zafascynować

Linki:

Recenzja Gry-online.pl

Recenzja Video (eng)

Democracy 3 na Steam