Europa Universalis – Lekcja GBL

Tytuł: Europa Universalis

Przedmiot: WOS, historia, geografia, języki obce ( dostępne wersje językowe)

Ilość jednostek lekcyjnych: 4+

Zgodność z PP: Bardzo duża

Optymalny przedział wiekowy:14+

Grę możemy stosować u uczniów młodszych w ramach godzin pozalekcyjnych. Ważne jest aby dostosować ilość uczestników tak aby nasza praca nie stała się chaotyczna.

Opis: Europa Universalis jest grą strategiczną i przenosi nas w czasy od XVw do końca wojen napoleońskich. Gracz ma możliwość wcielenia się we władcę każdego państwa lub plemienia na świecie. To kiedy chce rozpocząć rządy może ustalić sam, co do dnia i roku. Gra daje możliwości stworzenia niezliczonej ilości alternatywnych historii, chociażby przetrwanie cywilizacji ameryki (Inkowie, Majowie, Aztekowie, Nvaho i wiele innych) i ich dalszą ewolucję jako państwowości.

Walory edukacyjne: Europa Universalis bardzo pozytywnie wpływa na proces myślenia przyczynowo-skutkowego, znacznie rozbudowuje u ucznia umiejętność planowania i myślenia strategicznego. Grając w wersji multiplayer stanowczo wspomaga rozwój umiejętności komunikacji. Gra jest bardzo bogata słownikowo oraz posiada ogromny zasób wiedzy historycznej o wydarzeniach, które umiejętnie wprowadzone są rozgrywkę. Znacząco rozbudowuje zakres słownictwa ucznia. Europa Universalis świetnie sprawdza się w edukacji geograficznej, gdyż rozgrywka bazuje na mapie świata (polityczna i fizyczna).example_screen_of_imported_saved_game_from_crusader_kings_ii_into_europa_universalis_iv_0

Gamifikacja: W grze Europa Universalis możemy zastosować wiele form odznaczeń i możliwości gratyfikacji, na pomoc może przyjść nam Steam który, sam posiada duży zasób odznaczeń, emblematów czy kart profitowych.

Przykład: Zanim rozpoczniemy grę warto jest omówić wcześniej okres w historii w który chcemy zagrać tak aby uczniowie mieli ogólny pogląd na cele jakie przyświecały państwom w danym przedziale czasowym. Uczniów trzeba zapoznać z mechaniką gry i systemem, choć bardzo prawdopodobne może być iż, znajdą się tacy, którzy już znają ten tytuł i pomogą nam w naszym instruktażu. Warto jest tak wylosować lub „rozdać” państwa bądź plemiona tak aby były one częścią procesu o którym mówimy na lekcji ( jeśli wydarzenie dzieje się w Europie, warto jest aby uczniowie reprezentowali kraje europejskie lub będące sferze oddziaływania danego procesu). Grę możemy kierunkować na osiągnięcie celów przez nas bądź pozwolić na to aby uczniowie sami sobie je wyznaczyli (poza tym gra dla każdej frakcji posiada odrębne cele i z reguły są one zgodne z historią). Rozpoczynamy grę, moderujemy i poświęcamy tyle jednostek lekcyjnych ile jesteśmy w stanie. Warto jest wspomagać się tablicą interaktywną. Na koniec jak to w szkole musimy sprawdzić nabyte umiejętności i wiedzę. Ograniczamy formę testową do minimum (jedynie po to aby uczeń znał te formę i miał świadomość jak się w niej odnaleźć), na korzyść pytań otwartych, diagramów, analizy zjawiska i statystycznej.

Ważne: Europa Universalis składa się z czterech części pierwsza- najstarsza -raczej unikamy( najstarsza wersja i bardzo uproszczona), druga-kolejne wydanie ( świetna w edukacji dzieci poniżej 14 roku życia i jako instruktaż przed wprowadzeniem późniejszych części), trzecia- kolejne wydanie i czwarta –ostatnia wersja -bardzo dobra jakościowo, rozbudowana, niestety jest dosyć droga.

Linki:

Recenzja gry-online.pl